2010. szeptember 11., szombat

Mentás brownie

- egy csokor illatos, friss mentalevél
- 10 dkg cukor
- 1 dl juharszirup
- 2 dl semleges olaj
- 20 dkg étcsokoládé
- 2 dl rum
- 2 tojás
- 2 teáskanál feketekávé
- 10 dkg liszt
- 1 teáskanál sütőpor
- 2 dkg ízesítetlen kakaópor

A sütőport a liszttel, a kakaóval és a cukorral összekeverjük. Az egyik tábla csokoládét felolvasztom egy kis vajjal és hagyom kihűlni. A mentaleveleket durvára aprítom és hozzáadom a lisztes keverékhez. A maradék csokoládét szintén durvára aprítom és azt is hozzáöntöm a liszthez. A rumot, a tojásokat, a vízben feloldott kávét, az olajat és a juharszirupot a kihűlt csokoládé masszához adom és alaposan összekeverem, majd a lisztes keverékhez adom.
Egy sütőpapírral bélelt szögletes tepsibe öntöm és alaposan elsimítom a tetejét majd megszórom mandulaszirommal. Körülbelül 20-25 percet sütöm, amíg meg nem szilárdul a belseje.


Spenótos, fokhagymás, túrós kenyérlángos

Ez a pizza inkább hasonlít a kenyérlángoshoz, mint a pizzához. (:

-1 dkg élesztő+2 dl tej, amiben megkel
- 25 dkg liszt
- 2,5 dl langyos víz
- só (ízlés szerint)
- egész spenót levelek (nem püré)
- egy fej fokhagyma
- egy nagy fej vöröshagyma
- 250 dkg túró (a fajtája lényegtelen)

A lisztet a sóval és a vízzel összekeverjük, majd a már megkelt élesztőt is belekaparjuk. Alaposan gyúrjuk össze, úgy, hogy nem maradjon túl ragacsos. Hagyjuk kelni egy fél-háromnegyed órát, majd óvatosan nyújtsuk ki egy nyújtódeszkán és helyezzük bele egy nagy papírral bélelt tepsibe.
A spenótot 3 gerezd apróra vágott foghagymával és egy kis sóval pároljuk meg (aprítsuk durvára előtte az egész leveleket). A túrót sózzuk, borsozzuk és a vöröshagyma negyedét aprítsuk bele. A túrót oszlassuk el a tészta tetején, majd szórjuk rá a hagymakarikákat, aztán tegyük rá a spenótot is. Alaposan oszlassuk el rajta ezt is, majd rakjuk be sülni a már 200 fokra előre melegített sütőbe körülbelül fél órára.

2010. június 23., szerda

Karamellás szuflé

(4 tálkához)

- 5 evőkanál barnacukor
- 2 evőkanál vaj
- 2 evőkanál tej
- 4 evőkanál őrölt mogyoró
- 4 tojás

A karamellát a szokott módon elkészítem, az-az felolvasztom a cukrot, hozzákeverem a vajat, óvatosan felöntöm a tejjel. Hozzáadom a tojássárgát, de óvatosan, össze ne kapja, a mogyorót, és a felvert tojásfehérjével együtt összefogatom. Beletöltöm a már kivajazott tálkákba, és szintén 150 fokon 15 percet sütöm, vagy addig, amíg barna nem lesz a teteje.

Joghurtos-mézes szuflé

(4 tálkához)


- 4 nagy evőkanál natúr joghurt
- 2 evőkanál őrölt mogyoró
- 4 tojás
- 2 evőkanál porcukor
- 2 evőkanál méz

A johurtot a mogyoróval és a tojássárgával összekeverem, majd a mézet és a cukrot is hozzáadom. A tojásfehérjét felverem kemény habbá, és óvatosan összeforgatom a joghurtos masszával. A kivajazott kis tálkákba töltöm, majd berakom a sütőbe és 150 fokon sütöm 15 percet.

2010. január 30., szombat

Kókusz, rumos csokoládé mousse

- 1 doboz natúr kókusztej
- két evőkanál kókuszreszelék
- 1 vanília rúd
- 2 zacskó habtejszín
- egy tábla jó minőségű étcsokoládé
- jó minőségű rum
- 1 zacskó aszalt áfonya
- egy zacskó habfixáló

Vizet forralok, és a forróvizes lábasra ráteszek egy fémtálat az összetördelt csokoládéval.
A csokit folyósra olvasztom.
Belekeverem az addigra már kemény habbá vert tejszínhabba, és öntök hozzá egy kis rumot, majd óvatosan összekeverem a habfixálóval. Lefedem és beteszem a hűtőbe hűlni. Tálaláskor megszórom az áfonyával.

A kókusztejet a kikapart vaníliával, és egy kis barnacukorral összekeverem, teszek hozzá egy kis keményítőt(épp csak annyit, hogy besűrűsödjön) és főzni kezdem. Ha elég sűrű lett, hozzákeverem a kókuszreszeléket, aztán azt is belekeverem a már kemény habbá vert tejszínbe a habfixálóval együtt. Ezt is félrerakom hűlni.


Török gríztortácska almás, karamellás krémmel

tészta:
- 10 dkg gríz
- 5-10 dkg liszt
- 4 tojás
- 3 evőkanál barnacukor
- rum
- egy lime héja

krém:
- 2 nagyobb, puha alma
- 4 evőkanál barnacukor
- rum
- fahéj
- 3 dkg vaj
- 2 deci tej

szirup:
- 3 evőkanál barnacukor
- fél deci citromlé
- fél deci víz

A tojásokat szétválasszuk, a tojássárgákat a cukorral, a rummal, a grízzel és a liszttel összekeverjük. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, majd azt is hozzákeverjük, óvatosan, hogy szét ne essen.
Kivajazott tepsibe tesszük, és 5 centi vastagságúra simítjuk. Berakom sülni 220 fokra előmelegített sütőbe, és addig sütjük, amíg aranybarna nem lesz a teteje.
A cukrot épp hogy megolvasztjuk, majd hozzákeverjük a vajat, aztán a tejet, és így forralom tovább. Öntök hozzá fél deci rumot, és a meghámozott, felkockázott almákat, és puhára főzöm benne. Ha megpuhultak, leveszem a tűzről, kicsit hagyom hűlni, majd kézi botmixerrel összeturmixolom. Sűrű masszát kell kapnunk.
A cukrot, a citromlevet és a vizet felforralom. Akkor jó, ha az ujjunkra téve ragacsossá válik.
Vágok egy szeletet a tortából, megöntözöm jó alaposan a cukros-citromos sziruppal, és a tetejére egy evőkanállal ráteszek az almás krémből.

Török spenótos-csicseriborsós börek

- egy konzerv csicseriborsó (de lehet nyersen is, aztán főzzük meg)
- 15 dkg barnaliszt
- 1 evőkanál borecet
- 2 tojás
- 1 deci hideg víz
- 10 dkg spenót
- 2 paradicsom
- só
- egy csomó mogyoró hagyma

A tésztához valókat összegyúrjuk, kissé kinyújtjuk, és berakjuk hűlni a hűtőbe egy órára.
Addig a hagymát megpuhítjuk olívaolajon. A paradicsomokat kimagozzuk, meghámozzuk, és felkockázzuk. A borsót lecsöpögtetjük, ráöntjük a hagymára, és pároljuk. Aztán ráöntöm a paradicsomot, és a spenótot, és készre főzöm.
Ha kihűlt a tészta, kiveszem, kinyújtom, és 12 centis téglalapokat vágok belőle. A közepükbe rákanalazok egyet a spenótból, majd alaposan összehajtogatom, hogy sütés közben ne nyíljanak szét. Kb 30-45 percet sütöm, amíg a tetejük barna nem lesz.

2010. január 27., szerda

Rumos karamellában főtt körtés lepény

- 3 puhább, nagy körte
- jó minőségű rum
- keményítő
- tej, vaj a karamellához
- négy evőkanál barnacukor
- 25 dkg liszt
- 25 dkg vaj
- két tojás

A tésztához valókat(tojás, liszt, egy csipet só, vaj) összekeverem, összegyúrom, és fél órára a hűtőbe teszem.
A körtéket meghámozom, felvágom. A cukrot alacsony hőfokon megolvasztom, de épp csak annyira hogy teljesen felolvadjon. Adok hozzá kb. 5 dkg vajat, tovább kavargatom, majd felöntöm egy kis tejjel, rummal annyira, hogy a körtéket, amiket közben belerakosgatok ellepje.
A körtéket úgy 10 percig főzöm benne.
Addig a "pités tálat" kivajazom, és a tészta 3/4-ét kinyújtva belehelyezem. A tészta másik feléből vékony csíkokat csinálok. A tésztát előre félkészre sütöm. Még melegen kiszedem a sütőből, belerakom a körtéket, ráteszem a csíkokat, hogy rácsot alkossanak, megszórom mandula pelyhekkel, és visszarakom még 10-15 percre sülni. Addig a maradék körtés, karamellás, rumos öntetet tovább kavargatom egy teáskanál keményítővel, addig amíg fél-sűrű nem lesz.
Ha kész a lepény, kiszedem, és a rácsok között "feltöltöm" a karamellás "mártással".

Óriás garnéla pennével

- 500 gramm óriás garnéla
- 4 gerezd fokhagyma
- egy zacskó durumlisztből készült penne
- fehérbor
- 1 citrom leve

A tésztát a legvégén főzzük meg, annak úgyis elég 10 perc.
A garnélákat kiolvasztjuk, ha nem is teljesen, de azért ne legyenek jegesek.
A fokhagymákat felaprítjuk, és olívaolajon pároljuk. Az összes garnélát (ezért inkább használjunk nagy serpenyőt) belerakjuk, szépen elrendezzük őket, és párolni kezdjuk közepes lángon. Ha az olaj már majdnem elfogyott, öntsük hozzá a kifacsart citrom levét, és fél-egy deci fehérbort. Sózzuk. Fedjük le fedővel, és addig süssük, pároljuk, amíg pirosas nem lesz a teteje. Közben azért forgassuk néha meg őket. Ha készen van a tészta is, rakjuk ki tányérokra, majd tegyünk rá a garnélákból 5-6 darabot, és kanalazzunk rá egy kis szaftot is.
A garnéla főzésekor fontos, hogy teljesen főzzük, ill. süssük meg őket, és inkább hagyjuk őket tovább főni.

2010. január 19., kedd

Tonhallal/spenóttal és márványsajttal töltött tészta

- Egy kis konzerv tonhal lecsöpögtetve(olajtalanítva)
- egy marék spenót
- 4 gerezd fokhagyma
- 25 dkg liszt
- 2 tojás
- egy csipet só
- 5 dkg márványsajt

A sót a liszttel és tojással összegyúrom, majd kigyújtom, és az egész tészta felhasználásával 10 centi nagyságú köröket szaggatok, majd félreteszem őket.
A spenótot apróra vágom miután megmostam, és letépkedtem a szárukat. Kis olívaolajjal és az apróra vágott fokhagymákkal 5 percig párolom. A sajtot lereszelem. A tonhalat lecsöpögtetem, vagy csak az ujjammal kinyomom belőle az olajat. Kis kupacokban a tészta körökre teszem. Ha a tésztácskák felével már készen vagyok, félbehajtom, és lenyomkodom a szélét jó alaposan, hogy a főzés közben ne jöjjön ki. A többit spenóttal és sajttal töltöm meg, és miután azokat is összenyomkodtam kifőzöm őket forró vízben.
Olyan tömény, hogy én maximum sajtot szoktam rá reszelni, a szószt már túlzásnak tartom.

Lime-os Mascarpone krém mandula ágyon

- Egy zacskó habtejszín
- Egy doboz Mascarpone
- Egy lime
- egy zacskó mandulapehely
- három evőkanál barna cukor
- Egy vanília rúd
- pár darab málna

A tejszínt teljesen keményre verem a kikapart vaníliával, majd óvatosan beleforgatom a Mascarpone felével. (A másikra nincs szükség.)
Édesítem, lereszelem a lime héját, majd kinyomom a levét, és ezt is még mindig óvatosan beleforgatom, majd berakom a hűtőbe állni.
Addig a mandulákból kis kupacokat csinálok(egyenletesen eloszlatom). Megolvasztom a karamellát, de csak épp annyira, hogy folyékony legyen, nem szabad megégnie. Ha készen van, gyorsan lekapom a tűzről, és kanállal óvatosan rálocsolgatom a mandulakupacokra. Egy-két csíkot szabad csak csinálni belőle, épp csak annyira, hogy összefogja a mandulákat, különben lehetetlen lesz megenni.
A már kihűlt Mascarpone krémből rákanalazok egy evőkanállal a mandulás alapra, majd teszek rá pár szem málnát.

Szardellás kínai rizstészta

Az első dolog, hogy megfőzöm a rizstésztát, és félreteszem.

- egy kis üveg szardella
- három paradicsom
- egy teáskanál erőspista
- egy fél marok napraforgó mag

A paradicsomokat felvágom, és a szardellát kis darabokra tépkedem, majd együtt összepárolom, amíg a paradicsom teljesen puha nem lesz. Hozzáadom a többi hozzávalót, majd egy kis olívaolajjal tovább főzöm.
Végül ráöntöm a tésztára, és kész is.
Ennyi az egész.

2010. január 14., csütörtök

Gyömbéres-dióval töltött sült körte karamellaöntettel

Karamellaöntet elkészítése:

- két evőkanál barna cukor
- 5 dkg vaj
- tej

A cukrot alacsony hőfokon teljesen megolvasztom, amíg folyékony nem lesz. Hozzáadom a vajat, hagyom, hogy rotyogjon egy kicsit, majd egy kis tejjel felöntöm, annyira, hogy egy rántás sűrűségű aranybarna szószt kapjunk.

- négy puhább körte
- nagy marok dió
- egész gyömbér

A körtéket félbevágom, kanállal kicsumázom. A diót durvára vágom, majd a körtébe vájt lyukba nyomkodom. A tetejére reszelek egy kis gyömbért(ne túl sokat, mert akkor nagyon erős lesz), majd berakom a sütőbe, és addig sütöm, amíg meg nem puhul.
Utána tányérra rakom, és bőven megöntözöm a karamellaöntettel.
Nem egy kalóriaszegény desszert, de valami mennyei.(:

Mézes-cukkinis gnocchi

Szerintem a gnocchi akkor a legjobb, ha saját magunk csináljuk. (:

- 1 kg puhább krumpli
- liszt
- só
- 1 tojás
- két cukkini
- főzőtejszín
- két evőkanál méz
- kis szárított bazsalikom
- 4 gerezd fokhagyma

A krumplikat megfőzöm, meghámozom, összenyomom. Hozzáadok egy tojás, sót, és annyi lisztet, hogy amikor összegyúrom, csak kicsit ragadjon. Kis hurkákat gyúrok belőle, és felkockázom, majd a már forrásban lévő vízbe dobálom. Öntök hozzá egy kis olajat, hogy ne ragadjanak össze.
A cukkiniket meghámozom, felkockázom, és egy serpenyőbe teszem. Hozzáöntök egy kis szőlőmagolajat, és hozzáadom az apróra vágott fokhagymát. Miután már sárgás-barnára párolódott, hozzáöntök annyi tejszínt, hogy szinte ellepje, de mégse legyen túl híg. Kicsit kavargatom, majd jöhet a méz, és a bazsalikom. Hagyom, hogy összeálljon, és ha kész, akkor az addigra már megfőtt gnocchikra öntöm.
(a gnocchit addig kell főzni, amíg fel nem úsznak a víz tetejére)

2010. január 13., szerda

Fetával és paradicsommal töltött pite

Ez a recept sem éppen a legbonyolult dolog a világon, de épp az egyszerűsége teszi jóvá.
Szükség van az elkészítéséhez egy jénai tálra, amiben sütni fogunk.

- 2 tojás
- friss(lehet szárított is) bazsalikom
- feta sajt/mozzarella
- 1 kg koktélparadicsom
- 25 dkg liszt
- 25 dkg margarin
- pár csepp olívaolaj
- pár csepp citromlé
- egy csipet só
- 4 gerezd fokhagyma
- olívabogyó

A tésztát összegyúrjuk, és fél órára a hűtőbe tesszük. A paradicsomokat félbevágom a fokhagymákkal együtt, és az apróra vágott olívabogyókat a bazsalikommal, és a felkockázott fetával együtt összedolgozom. A citromlevet és az olajat is hozzáadom.
Miután a tésztát kivettem, nyújtófával kinyújtom kb. egy centiméter vastagra. A kivajazott jénaiba teszem, ill. nyomkodom, majd beletöltöm a tölteléket, gondosan elsimítom, és a kilógó felesleges tésztát levágom. Azt megint összegyúrom, megint kinyújtom, és a "torta" tetejére rakom, összenyomkodom jó alaposan, hogy lehetőleg a sütés közben ne nyíljon szét.
Kb. 45 percet sütöm, egészen addig, amíg a teteje aranybarna nem lesz, és rotyogni nem kezd a benne lévő sajt.
Iszonyú finom, és olyan laktató, hogy ebédként is fogyasztható salátával.
Mozzarellával is elkészíthető, de akkor használnunk kell sót is, mert a másik változatban a feta pótolja.

2010. január 12., kedd

Tejberízses-őszibarackos pite

Iszonyatosan könnyű desszert. A recept a következő:

Szükség lesz egy kapcsos tortaformára.

- 2 tojás
- 25 dkg liszt
- 25 dkg margarin
- egy csipet só
- 10 dkg porcukor

- 20 dkg rízs(hozzá tej és víz)
- 3 tasak vaníliáscukor(én inkább vaníliarudat használtam)
- 5-6 deci tej
- keményítő
- őszibarackbefőtt
- ha nem elég édes +cukor


Begyúrom a tésztát, és berakom a hűtőbe fél órára. A tejberízst az egyik tasak vaníliáscukor felhasználásával megfőzöm, és félreteszem. A barackokat feldarabolom. A tejet felrakom melegedni, majd ha elég meleg lesz hozzákeverem a keményítőt és a vaníliáscukrokat. Ebből egy sűrű pudingot kapok. Belekeverem a rízst, és a barackokat. A kivajazott kapcsos-formába belenyomkodom a tészta háromnegyedét, úgy hogy hagyjak neki egy vastag peremet. Félkészre megsütöm, majd kiveszem, megtöltöm a barackos tejberízzsel, és végül lezárom a közben kinyújtott maradék tésztával. Azt is szépen rányomkodom, megszúrkálom, és együtt összesütöm őket.
Egyébként az arányokat tekintve, ha kevesebb rízst főzünk, és több barackot használunk, sokkal jobb lesz a belsejében a töltelék.

Almával és paprikával töltött padlizsán

Ehhez csak annyit, hogy én úgy számoltam, egy főnek egy padlizsán fele jut. Nem túl laktató egymagában. (:

- két egész padlizsán (szép nagyok, egészségesek)
- három pirospaprika
- két teáskanál chili vagy bors
- egy teáskanál citromlé
- kis olivaolaj
- egy egész póréhagyma
- négy-öt gerezd fokhagyma
- só ízlés szerint
- 3-4 kisebb puha alma

A padlizsánokat kivájom, és félreteszem. A belsejét összeaprítom, és beleteszem egy tálba. A felkockázott paprikát, és hagymát is hozzákeverem a fűszerekkel együtt. Az almákat meghámozom és lereszelem, majd az olajjal, és a citromlével együtt hozzáadom. Villával jól összenyomkodom (amennyire a paprikától ez lehetséges).
Berakom a sütőbe és körülbelül fél órát sütöm.

Hagymás túrókrémmel töltött krumpli

Mivel a rízs magában még nem étel, gondoltam kezdek valamit a pulton lévő 5 nagy krumplival.
Odaraktam őket főni, és elgondolkodtam, mi az, ami a főtt krumplival együtt nagyszerű kombinációt alkot.
TÚRÓ!!!
És akkor megszületett az ötlet...

- 5 nagy szem krumpli
- 20-25 dkg túró (én kevésbé zsírosat használtam)
- hét-nyolc gerezd fokhagyma
- egy egész póréhagyma(zöldjével együtt)
- fél vöröshagyma
- kis marok napraforgómag
- 10 dkg vaj
- kis tejföl a túró krémesítéséhez

Nem főzöm meg teljesen a krumplit, amit természetesen hámozatlanul tettem még oda a legelején a tűzre. Fogom a vaj egy részét, és megolvasztom, és a feldarabolt hagymákkal együtt párolom. Addig pirítom, amíg a hagymák szép sárgák nem lesznek. Utána belekeverem a túróba. A maradék vaj háromnegyedét felolvasztom, és a hátramaradt fokhagymagerezdekből kettőt egészben hozzáadok. A napraforgómagot megpirítóm benne, és miután elkészült, a gerezdeket kidobom.
A krumplik félig nyers-sületlen belsejét kivájom, és leginkább kidobom. Megtöltöm a túrós, hagymás, illatos töltelékkel (púposra), és rászórom az aranybarna magocskákat.
Berakom sülni egy 15-20 percre őket. Amíg sül, a megmaradt vajat is felolvasztom, és hozzáadom egészben a fokhagymákat. Kicsit hagyom, hogy a fokhagyma "kiázzon", aztán leveszem a tűzről. Közben a már kész, aranybarnára süt krumplikat tálra teszem, és megöntözöm a fokhagymás vajjal.

Jóétvágyat!

Zöldséges-szójaszószos kínai rízs

Igazából ez volt az első étel, ami a saját fejemből pattant ki. Bár mondjuk bármikor is főztem, mindig az volt a mániám, hogy újítsak a recepten. Azt azért hozzá tenném, hogy én egyszerűen utálok szakácskönyvből főzni, sokkal inkább szeretek a "szememre" és az "érzéseimre" hagyatkozni, és eddig biztosan állíthatom, mindig jól jöttem ki belőle.
Sorban fogom megosztani a receptem az "olvasókkal", olyan sorrendben, ahogy én főzöm meg az ötleteimet.

Nos, ez az étel(csak hogy leírjam a történetét) történetesen akkor jutott eszembe, amikor egyik nap megkívántam egy kis rízst. Ahogy odaraktam főni a barna basmati rízst, eszembe jutott, hogy párolhatnék egy kis pirospaprikát(és zöldet) fokhagymával, és reszelt répacsíkokkal. És akkor elkezdtem... megfőztem, és megettük.
Persze nem sikerült elsőre tökéletesre, ezért le is írom, hogy a rízs főzésénél kevesebb sót rakjunk bele a szokásosnál, mert majd a köret, amit hozzákeverünk pótolja a hiányt.

Íme a recept:
(én négy személynek az adagjával számolom)

- 20-25 dkg rízs(nincs fajtához kötve)
- három evőkanál szójaszósz
- két teáskanál chili(por)
- két répa
- két pirospaprika
- egy zöld paprika(ki lehet hagyni)
- só tetszés szerint
- egy nagy marok dió
- kis marok napraforgómag
- négy, öt gerezd fokhagyma
- 10 dkg vaj(szerintem sokkal jobb, mint a margarin)
- két evőkanál lenmagolaj (bármilyen lehet)


A rízst megfőzöm, és félreteszem. A szójaszószt összeöntöm a lenmagolajjal, és félreteszem. A fokhagymákat közben apró darabokra vágom, és a vajjal együtt egy serpenyőben megpárolom. Az összevágott paprikát, lereszelt répát ráöntöm a fokhagymára, aztán a napraforgómagot, és a durvára vágott diót is belekaparom. Kicsit várok, majd hozzáöntöm a szójaszószos lenmagolajat, és a chilit.
Addig hagyom főni, amíg a paprika meg nem fonnyad a répával együtt, és a magok is szép barnák nem lesznek.
Miután ez megvolt belekeverem a rízsbe, és lehet is enni.
Iszonyú könnyű összeállítani, és egyáltalán nem időigényes, sem macerás. Semmire sem kell figyelni, és ami a legjobb, nem lehet elrontani.
(: